
Peditusla calpol aynı anda verilir mi?
Her iki ilacında içeriğini beraber inceleyelim.
Calpol içeriği: 5 mL de 120 mg parasetamol
Peditus içeriği: 5 mL de 120 mg parasetamol, 50 mg guaifenesin, 6,25 mg prilamin maleat, 5 mg fenilefrin HCl
İçeriğinden de görebileceğiniz gibi peditus ve calpolde 120 mg parasetamol ortak etken maddedir. İkisini aynı anda vermeniz 240 mg parasetamol vermeniz anlamına gelecektir. Dolayısı ile iki ilacı aynı anda alarak tek yaptığınız alınan parasetamol oranını arttırmak olacaktır.

Peditus'a aslında calpol plus ismini verebiliriz. Peditusta 125 mg parasetamola ek olarak balgam çıkartmak, alerjik rahatsızlıklar ve burun tıkanıklığını giderici etken maddeler bulunmaktadır. Her iki ilacı birlikte kullanarak günlük parasetamol limitini aşabilirsiniz. Dahası peditusun prospektüsünü okuduğunuzda "Diğer parasetamol içeren ilaçlarla birlikte kullanmayınız." uyarısını görebilirsiniz. Bu yüzden bu iki ilacı aynı anda doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmamalısınız.
Son olarak bir konu hakkında uyarmak istedim. Peditusu 6 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamanız gerekmektedir. Hatta 6 ile 12 yaş arasındaki çocuklarda da kullanımı önerilmemektedir.

Peditus ve calpol kaç saat arayla verilir?
Her iki ilaç içinde 4 saatten uzun aralıklarla alınması tavsiye edilmektedir. Peditus ve calpol birlikte verilir mi ve Peditus ve calpol kaç saat arayla verilir konuları hakkında mutlaka doktorunuza danışınız.